Máš svůj cíl, ale nesměřuješ k němu své kroky. Dobře víš, co by pro Tebe bylo nejlepší, pro Tvé zdraví, pro Tvůj úspěch, pro Tvé naplnění….

Několik tipů jak uspět

Jedním z důvodů, proč nám to nevyjde, je samotný způsob, jak si změnu naordinujeme. Většinou se rozhodneme rychle a bez rozmýšlení. Jenže změna nenastane lusknutím prstů. Je to proces, který si zaslouží naši pozornost, přípravu, plán, systém postupných kroků a vůli vytrvat. Jinak jen mrháme energií.

Další problém je samotné přání. Je v zásadě úplně jedno, co se na našem seznamu předsevzetí ocitne. Důležité je, jak se to tam dostalo. Základní otázka, kterou bychom si měli položit tedy zní: Opravdu to chci?

Je veliký rozdíl mezi tím, co skutečně chceme, a co si z jakýchkoli důvodů myslíme, že by bylo dobré nebo rozumné. Takže pokud nemáme nějaký opravdu silný důvod, silnou vnitřní motivaci, dopadne to s naším předsevzetím nejspíš zase bledě. Tu čokoládu si stejně nakonec rozbalíme a do tělocvičny asi taky nedorazíme.

Šance na úspěch je mnohem vyšší, když uvnitř cítíme, že to opravdu pro sebe chceme udělat. Pak musíme promyslet několik věcí:

1. Být konkrétní, pokud jde o cíl

Místo jednoho slova v seznamu předsevzetí je důležité pojmenovat si, co například ,,zhubnutí” přímo pro nás znamená. Chceme se cítit a vypadat lépe? Nebo chceme opět obléct ty pěkné šaty ve skříni? Nebo chceme mít o pár tabletek léků denně méně ? Chceme si zvednout sebevědomí ? Případně se někomu konkrétnímu líbit? Jak vidíte, možností je hodně a změna znamená pro každého něco jiného. Když si uděláme jasno, jaká je ta naše představa, tak jsme si vlastně stanovili cíl.

2. Být realističtí a říct si na rovinu, jak na tom jsme právě teď

Víme už, kam se chceme dostat, ale je třeba si uvědomit, kde jsme schopni začít. V našem případě to znamená, jaká je nyní moje současná váha a kde se přibližně pohybuje můj ,,sen”. Cíle, které si dáváme a termíny s nimi spojené, mají být reálné. Je nutné počítat s tím, že toho nedosáhneme ze dne na den. Musíme si stanovit postupné kroky a reálný časový plán.

3. Ujasnit si možnosti a vybrat tu svou

K cíli vede mnoho cest, ale my si musíme najít tu svou.  Možností je mnoho, ale jen jedna je pro nás ta pravá.

4. Dát si termín

Říká se, že cíle jsou sny s termínem splnění. Pokud tedy chceme dodržet svoje předsevzetí, měli bychom si stanovit i konkrétní čas. Určit datum, kdy se zastavíme a posoudíme, jak jsme na tom a jestli se nám to tentokrát povedlo.

5. Začít a vytrvat

Někdo je rád sám voják v poli, jiný potřebuje podporu. Pokud myslíme svá předsevzetí vážně, je dobré vzít si na pomoc někoho z rodiny nebo kamarádů, komu řekneme, co plánujeme. Bude vystupovat v roli našeho druhého „svědomí“, bude nás kontrolovat, podporovat a pomáhat, abychom vytrvali. Přijde vám to zbytečně složité a nechcete se do toho pouštět sami? Rezignovali jste na svoje cíle? Považujete své sny jen za fantazii? Myslíte si, že to opět nedokážete? Odkládáte, vzdáváte, a když to zkusíte, s každou další prohrou si věříte stále méně?

NE! Máte to úplně stejně jako kdokoli jiný. Dokážu vám, že to zvládnete, jen mi musíte pomoct.

MUSÍTE CHTÍT!